26 Nisan 2018 baris , , , Yorum Yok

Linux Sunucu Üzerine Apache ve Mysql Kurulumu

  Linux sunucular PHP dili için en ideal sunuculardır. Yalnız bu sunucularda çalışma yapmak için çeşitli servislere ihtiyacınız olacak.

Httpd servisi : Bu servis sunucunun web yayını yapmasını sağlayan servistir. Daha teknik konuşacak olursak sunucunun 80 portunu aktive edip gelen istekleri derleyip çalıştırıp cevaplayan servistir. Php için kuracağımız apache bu servis altında çalışmaktadır.

İptables servisi : Bu servis sunucunun olmazsa olmazı güvenlik duvarıdır. Ekstra güvenlik için servisler kurulsa da bu servis direkt olarak sunucu içerisinde kurulu olarak gelmektedir. Httpd servisi çalışır durumda olsa bile iptables servisine 80 portuna izin vermediğimiz sürece sunucumuza web üzerinden bir istek yollamamız mümkün değildir.

Mysqld servisi : PHP ile yapılan yazılımların büyük çoğunluğu bir veritabanı kullanmaktadır. Bu nedenle sunucu üzerine  Mysql yapısınıda kurmamız gerekmekte.  PHP her ne kadar MsSQL de kullansada Linux sunucular da Mysql olmazsa olmazımızdır.

Biraz kafa karıştırıcı olabilir fakat bu servislerin kurulumlarını yapmak oldukça kolay. Sunucumuz internet ortamına erişir durumda olması yeterli. Sunucumuza “putty” programını kullanarak root kullanıcısı ile giriş yaptıktan sonra

“yum update” komutu ile son güncelleştirmeleri almasını sağlıyoruz.  Sonrasında aşağıdaki sırayla servisleri kurulum komutlarını çalıştıralım.

Httpd Kurulumu   : 

İptables yetki ayarlaması :  

Mysqld Kurulumu :

Mysqld Sunucu Ayarları için :

 

Kurulumları tamamladık fakat bazı durumlarda bu servisleri kapatıp açmak gibi ihtiyaçlarımız olacak belli başlı komut listesini kısaca tablo yapalım.

Httpd Servisi Mysqld Servisi İptables Servisi
Başlatmak Service httpd start Service mysqld start Service iptables start
Durdurmak Service httpd stop Service mysqld stop Service iptables stop
Yeniden Başlatma Service httpd restart Service mysqld restart Service iptables restart

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Barış Dokumacı | Kişisel Blog