26 Nisan 2018 baris , , , , Yorum Yok

Sunucu Üzerinde Proje Çalışması

Projelerimizi bilgisayarımızda çalıştırdık her şey hazır,  proje dosyalarımızın bir kopyasını sunucu üzerine taşıyıp çalıştırmamız gerekmektedir. Bu işlemleri yaparken bilmemiz gereken birkaç terim daha vardır.

FTP :  Dosya transfer protokolü olarak isimlendirilen bir servistir. Tüm sunucularda mevcut durumdadır ekstra bir şey yapmamız gerekiyorsa buda sunucunun FTP kullanıcı bilgilerini bilmemizdir. FTP bağlantıları yapmak için çeşitli uygulamalar mevcuttur WinSCP , CuteFTP , FİleZilla gibi. Ben en çok WinSCP programını tercih ediyorum.FTP başlı başına bir konudur şuan detaylara girmeden dosyaları sunucuya atmaya yarayan bir araç olarak bilmemiz ve sunucu sisteminde 21. Portu kullandığını bilmemiz yeterlidir.

SFTP :  Güvenli dosya transfer protokolüdür. Yaptığı işlem ftp ile hemen hemen aynıdır ek olarak sunucu üzerinde root yetkili bir kullanıcı ile giriş yaptıysanız sunucuda komut çalıştırabiliyorsunuz.  SFTP  servisi   22. Portu kullanmaktadır. WinSCP programını kullanmamın nedeni SFTP ile sunucu üzerinde servis yeniden başlatma gibi komutları çalıştırmaya olanak sağlayan bir komut sistemini de barındırıyor.

PhpMyAdmin : Linux sunucularda en çok kullanılan veritabanı yönetim sistemidir. PHP dili ile yazıldığı için PHP projelerimiz için kesinlikle ilk tercih edilmesi gereken veritabanı yönetimidir.

Projelerimizin dosyalarını bir FTP programı üzerinden sunucumuza yükledik. PhpMyAdmin kullanarak da projemizin veritabanını sunucumuza yükledik. Artık projemiz çalışır duruma geldi. http://sunucuipsi yada http://domain olarak bir tarayıcıdan çalıştırdığımızda projemiz ekranımıza gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Barış Dokumacı | Kişisel Blog